Historie promítání v Černé v Pošumaví
1947 – První poválečnou filmovou kulturu v tehdejší pohraniční obci “Černá na Šumavě” začala zajišťovat “Správa státních kin pro zemi Českou a Moravskoslezskou” prostřednictvím putovního kina. Putovní kino časem přestalo přijíždět, obce si začaly pořizovat vlastní filmové přístroje a v uzpůsobených prostorách se promítalo. Kino bylo určeno hlavně místním lidem, jelikož se zde nevyskytovali rekreanti.
Výstavba Lipenské přehrady však znamenala zásadní obrat v životě naší obce – rekreanti začali přijíždět a najednou bylo nutno urychleně stavět rekreační zařízení. A tady se konečně dostáváme k letnímu kinu, které se vystavělo v krásném přírodním prostředí (v lesíku) nad rovněž nově vystavěnou panelovou restaurací. To bylo v první polovině šedesátých let minulého století, kino bylo pod správou “Krajského národního výboru v Českých Budějovicích” a distribuci zajišťoval “Krajský podnik pro film, koncerty a estrády”.
1975 – Letní kino přešlo pod “Místní národní výbor v Černé v Pošumaví” a pomalu začala obnova celého objektu a jeho vybavení. Nová opěradla a nová sedadla pro celkem 735 sedících diváků, nové promítací plátno, prodejní kiosky, pódium pro možnost účinkování hudebních a estrádních skupin a další úpravy.
Během období od 15. června do konce srpna bývalo promítáno v průměru 65 filmů, distributoři se většinou snažili vybírat pro diváky atraktivní filmy, návštěvnost však často bývala ovlivněna v některém období nepříznivými povětrnostními podmínkami.
1990 – Nastává doba výběrových řízení a pronájmů letního kina, nájemci se často střídají. Investiční opravy v kině, které hradí obec, převyšují výnosy získané pronájmem, přesto má kino stále své příznivce a potřebnou oblibu. Přestože se ještě více rozšířila pódiová plocha, čemuž musely ustoupit přední řady, zůstává stále 570 míst pro sedící diváky, z nichž je jich 120 zastřešeno. Oproti ostatním letním kinům je to v Černé výjimečné tím, že se prakticky hraní vůbec nepřerušuje pro nepřízeň počasí, hrálo se často i v dešti pro méně jak deset diváků.
2006 – V tomto roce se začala řešit technika promítání filmů v takzvané modré stopě – digitalizace.
2012 – Proběhla digitalizace letního kina v Černé – kino dostalo možnost promítat všechny filmy prakticky v den jejich premiéry. Letní kino v Černé v Pošumaví bylo tehdy prvním a jediným digitalizovaným letním kinem v ČR. Digitalizace kin způsobila, že mnohá letní kina, nejen v našem okolí, ale vlastně v celé republice, byla zrušena. Důvod? Nedostatek financí na digitalizaci.
2015 – Černý rok pro naše letní kino. Při druhé červnové projekci se porouchal projektor a z toho důvodu se nepromítalo téměř dva měsíce. Na konci července se nám podařilo vypůjčit si projektor DCI Barco DP2K-15, což tuto sezónu zachránilo. Po sezóně se zakoupil nový (použitý) DCI projektor Christie CP2000-XB, který plně využijeme v roce 2016. Příčina poruchy – vlhkost v promítací kabině.
2016 – V tomto roce začala modernizace letního kina. Jako první se strhlo plátno i s celou konstrukcí. Starou dřevěnou konstrukci nahradila nová nerezová. Také se zakoupilo nové nestříkané plátno Gain 1.1, určené pro 2D projekce. Nespornou výhodou nové konstrukce je fakt, že můžeme plátno jednoduše sundat a uskladnit přes zimu, čímž se podstatně prodlouží jeho životnost. Dále v areálu kina proběhlo spoustu menších úprav (např. rekonstrukce kiosku, nátěr hlavního hlediště, nové okno v promítací kabině…).
2017 – Modernizace kina pokračuje. Hlavní novinkou jsou nové toalety, dále pak přístřešek u grilu, kompletně nová vstupní brána a desítky dalších drobnějších úprav (elektrika, voda, světla, zásuvky…).
Zdroj informací do roku 2012: kronikaobcecerna.estranky.cz